MODZEL

hhh

Odgraniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka spowodowane przez powtarzalny ucisk, dlatego pojawiający się najczęściej w obrębie strony podeszwowej stopy i strony dłoniowej ręki. Modzele są nieostro odgraniczone od zdrowej skóry i mają żółtawy odcień. W przypadku ich pęknięcia, wskutek nagromadzenia się wielu warstw, może pojawić się ból (mocno pękające pięty). Do ich rozwoju przyczyniają się zaburzenia statyki ciała, płaskostopie, zbyt ciasne obuwie. W odróżnieniu od odcisku w ich części środkowej nie występuje rogowy czop.

ODCISK, NAGNIOTEK

kkmk

reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk wgniata te twarde komórki w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie. Centralnie w nagniotku zlokalizowany jest czop rogowy, mający zwykle kształt stożka, którego ostry wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i następowy napadowy ból. Najczęstsza lokalizacja to stopa, a zwłaszcza okolice pięty, łuku stopy i podeszwowej strony palców.

BRODAWKA WIRUSOWA

1

Grudkowa zmiana skórna, potocznie nazywana także kurzajką, znajdująca się na szerokiej podstawie, często o nierównej, hiperkeratotycznej powierzchni wywołana zakażeniem wirusem HPV . Są zwykle niebolesne, a otaczająca brodawki skóra nie ulega stanowi zapalnemu. Często widoczne na powierzchni zaschnięte kapilary (bordowe kropeczki) przy naruszeniu naskórka podkrwawiają.

PĘKAJĄCE PIĘTY

watwer2

Nadmierne rogowacenie na piętach które przez brak elastyczności pod naporem ciała zaczynają pękać.  Problem częściej pojawia się u osób  z  zaburzeniami tarczycy czy łuszczycą.